Mowa drzew

Mowa drzewTwórczość Zdzisława Niteckiego

Każdy człowiek poddawany jest oddziaływaniom różnych wpływów i nacisków. Istnieją różne podręczniki życia, różne wzory, sytuacje i uwikłania. Kultura i sztuka zawsze towarzyszyła tym wydarzeniom. Nie była nigdy receptą na dobre życie, ale stała się impulsem a nawet sposobem na życie po zakończeniu pracy zawodowej.

Sztuka to pewien sposób działania, rodzaj aktywności, która przyjmuje szerokie formy pozaprofesjanalne. Tak rozumiana jest sztuka przez osoby niepełnosprawne. Znaleźli oni w twórczości własne „Ja”. Ich twórczość nie jest wyłącznie następstwem wyjątkowego talentu i nie zawsze prowadzi do wytworu o charakterze trwałym. Jest swoistym sposobem bycia, postawą manifestującą się w różnych działaniach.

Zdzisław Nitecki jest absolwentem Studium Nauczycielskiego - wychowanie praktyczne- techniczne i UAM w Poznaniu kierunek pedagogika. W 1964 roku rozpoczął prace w Gnieźnie w Szkole Podstawowej nr 8 i 9. W 1972 roku rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. B Chrobrego. Po przebytym zawale serca w 1994 roku przechodzi na emeryturę. Rozpoczyna rehabilitację nie tylko fizyczną. Zaczyna rysować i malować a więc robi to o czym marzył przez całe zawodowe życie. Związany z natura przez wieloletnie uprawianie żeglarstwa, rysuje i maluje pejzaże. Udział w wielu warsztatach artystycznych w spotkaniach z mistrzami pędzla, uczestnictwo w wielu wernisażach powoduje, że prace stają się coraz bardziej dojrzałe.

Dojrzewa myśl o pokazaniu prac innym. Pierwsza wystawa odbyła się w 1998 roku w klubie ZNP w Gnieźnie. Następne to Klub Rozmaitości Spółdzielni Mieszkaniowej, w Galerii „Promyk", Małej Galerii MOK. Poza Gnieznem to: DK Trzemeszno, Klub Garnizonowy Witkowo, DK Powidz. Bierze również udział w wystawach za granicą: Dorog - Węgry (wystawa zbiorowa) Tetlow Fleming - Niemcy (wystawa zbiorowa), Dahme - Niemcy (wystawa indywidualna), Alte Schule Petkus – Niemcy (wystawa indywidualna).

Sztuka, którą tworzy Zdzisław Nitecki wzbogaca jego wnętrze, wyraża pragnienie pokazania Światu piękna i bogactwa wrażeń jakie doznaje człowiek w zetknięciu się z obrazem, jego barwą, formą i światłem.

Twórczość Pana Zdzisława Niteckiego nie ułatwia mu życia ale pozwala go lepiej rozumieć.

            Hans Georg Gadamer napisał „ W dziele sztuki stykamy się z czymś bliskim jednocześnie to zetknięcie w zagadkowy sposób wstrząsa nami i burzy zwyczajność. W radosnej i strasznej grozie dzieło sztuki oznajmia - To jesteś Ty, ale mówi także „zmień swoje życie"....

Więcej »
Twórczość Zdzisława NiteckiegoTwórczość Zdzisława Niteckiego"Co mówią drzewa"? to pytanie przewijało się wśród zgromadzonych na dzisiejszym wernisażu wystawy Zdzisława Niteckiego. Autor pokazał kilkadziesiąt prac będących swoistym podsumowaniem jego dotychczasowej twórczości. Wystawę można oglądać do końca 2017 r. w BPMiG przy ul. Staszica w Gnieźnie
Pobieranie »

 

Wernisaż wystawy Zdzisława Niteckiego "Mowa drzew"

wystawa Zdzisława Niteckiego

wystawa Zdzisława Niteckiego
Twórczość Zdzisława Niteckiego