Kapliczki

KapliczkiTematem kapliczek członkowie „Promyka” zainteresowali się po raz pierwszy w 2005 r. Ogłoszono wówczas konkursy fotograficzne  "Śladami historii naszych przodków" oraz "Krzyże, kapliczki i figury przydrożne". W ich wyniku powstała wystawa, która po swojej premierze w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, była jeszcze prezentowana w Pniewach (mar-kwiec 2006), Chodzieży, Zdunach i Kostrzyniu (sty-maj 2007). Powodzenie wystawy sprawiło, że członkowie Stowarzyszenia podczas kolejnych wycieczek szczególną uwagę zwracali na mijane przydrożne obiekty kultu, fotografując je lub wykorzystując jako inspirację w innych rodzajach twórczości plastycznej.

W październiku 2011 r. w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna zaprezentowano kolejną wystawę: „Kapliczki, krzyże i figury przydrożne. Ocalić od zapomnienia”. Wśród autorów zdjęć obok polskich pojawiły się nazwiska fotografów węgierskich: Laszło Molnar, Atilla Mudrak, i Zoltan Czeh.

W 2016 r. Eugeniusz Górniak rozmiłowany w kultywowaniu tradycji i zauroczony pięknem tych niewielkich obiektów architektonicznych sformułował ideę budowy kapliczek przy drodze prowadzącej  do Ośrodka „Promyka” w Dębnicy. Został ogłoszony konkurs adresowany do rzeźbiarzy, plastyków, rzemieślników na wykonanie oryginalnej kapliczki, figury, płaskorzeźby ilustrującej główne przesłanie kazań papieża Jana Pawła II.

Najlepsze prace miały być umieszczone przy ścieżce aby pomagać osobom z niepełnosprawnością w dźwiganiu codziennego krzyża. „Ścieżki Wiary Miłości i Pokoju im. Św. Jana Pawła II Papieża w Dębnicy” ostatecznie nie powstały – wpłynęło zbyt mało prac, ale te które stworzono stały się zaczynem kolejnej inicjatywy związanej z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł został sformalizowany w 2018 r. w zadaniu publicznym dofinansowanym przez Gminę Kłecko, a polegał na wykonaniu kapliczek przydrożnych jako votum wdzięczności za 100 lat niepodległości. Prace malarskie o tematyce religijnej stanowiące wnętrze kapliczek wykonywali uzdolnieni plastycznie członkowie :Promyka”, obudowy tworzyli bardziej sprawni w pracach rękodzielniczych, a fotografowie dokumentowali obiekty jakie w ostatnim stuleciu powstały w gminie Kłecko, powiecie gnieźnieńskim i okolicy.

Fotograficzna część wystawy została dopisana do programu organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu 4 Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. WIĘCEJ>>>

Kapliczki w kulturze polskiej
Szkoła Podstawowa w Dębnicy
Wernisaż 23.10.2018 r. godz. 11.30. 

Program uroczystości:
- powitanie, otwarcie wystawy
- prezentacja autorów prac rękodzielniczych i fotografii
- rys historyczny tradycji stawiania kapliczek w Polsce
- wypowiedzi gości
- poświęcenie i przekazanie kapliczek sołectwom jako votum wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Pobieranie »

relacja 23.10.2018 r.

Kolejne prezentacje:

  • od: 29-10-2018 do: 28-11-2018 Kłecko - Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury
  • od: 01-12-2018 do: 14-12-2018 Gniezno - Centrum Aktywności Społecznej LARGO

WIĘCĘJ>>>

 

kapliczki